15 lat temu na ul. Basztowej w Krakowie..

basztowa0128 lutego przypada 15 rocznica wydarzeń na ul. Basztowej w Krakowie. Był rok 2001 i pamiętam jak dziś, kiedy moja mama stoczyła ze mną batalię o to abym zrezygnował z pierwszego meczu, rozpoczynającego rundę wiosenną. Żeby nie było wątpliwości nie jestem kibicem Cracovii, ale już w tamtych czasach media operowały starannie opracowaną techniką fałszowania faktów, która skutecznie ogłupiały nasze społeczeństwo. To były te lata kiedy nagonka wobec środowisk kibicowskich była już w codziennym użyciu. Wróćmy jednak do tego, co tak naprawdę stało się na ul. Basztowej?

basztowa03

Reaktywowane Koło Sympatyków Cracovii (organizacja działająca jeszcze w latach 60-tych – czyli był to pierwszy zalążek ruchu kibicowskiego na Cracovii) zorganizowało manifestację przeciwko decyzji wojewody, który wielokrotnie uchylał zgodę na modernizację stadionu. Dzięki ogromnej determinacji zarówno organizatorów jak i wszystkich środowisk Cracovii, wówczas zebrało się na mieście około 1000 osób by móc wyrazić swój sprzeciw. Z założenia manifestacja miała mieć charakter pokojowy, ale ze względu na liczne prowokacje policyjne możecie się domyślać jaki był efekt końcowy. Doszło do konkretnej awantury z psami. Ci później przez wiele dni szczycili się zatrzymaniem kilkudziesięciu przypadkowych osób. Media trąbiły na całą Polskę o niebezpiecznych bandziorach Cracovii i jak ogromny problem stanowi chuligaństwo na polskich stadionach. Sama manifestacja okazała się dla całego środowiska Cracovii sukcesem. M.in. kilkanaście dni później urzędasy poszli na rękę i umożliwili podpisanie umowy.

Jeżeli interesuje was ten temat, to niezwykle ciekawy tekst pojawił się na stronie samych zainteresowanych: http://terazpasy.pl . Naprawdę polecam lekturę!

basztowa04

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *