Subiektywny przegląd wybranych wydarzeń cz. I

77Zastanawiacie się czasem w jakiej kondycji jest nasza rodzima scena kibicowska? Czym się jaramy i co uważamy za dobre wizerunkowo dla naszych ekip. „W dniu dzisiejszym 24 osoby obecne na treningu w Krakowie!” – tak parę dni temu napisali „Najstarsi w Polsce” na swoim fejsbuku. Chwilę potem powielały to już inne serwisy kibicowskie. Patrząc na to chłodnym okiem trzeba przyznać, że informacja Reski powinna aspirować do miana wydarzenia roku.

– Ekipa Łady Biłgoraj na zaproszenie kibiców Rakowa kolejny raz z rzędu uczestniczyła w turnieju Racovia Cup. Do Częstochowy przybyli w 49 osób z jedną flagą. Na fanpagu Łady widnieje zdjęcie z tego turnieju, na którym zamazane są ich facjaty. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że takie samo foto widnieje na stronie kiboli Rakowa bez żadnego retuszu. Oj chyba jednak słabo się ze sobą dogadują:)

– Klub Dolcanu Ząbki borykający się z poważnymi problemami finansowymi, ostatecznie wycofał swoją drużynę z rozgrywek pierwszoligowych. W konsekwencji nie wystartuję ani pierwsza drużyna grająca w I lidze, ani rezerwy prezentujące IV poziom. Obecnie trwają starania o to aby wystartować na jesieni od IV ligi, już oficjalnie pod nazwą Ząbkovia. Zarazem byłby to powrót do historycznej nazwy klubu z Ząbek.

– W Polsce od lat notorycznie wprowadzano środki do zwalczania środowiska kibicowskiego więc nie zapominajmy, że wciąż dysponentami tychże narzędzi jest prokuratura, sądy i policja. Niestety wątpliwe jest aby obecna władza zmieniła kurs w tych kwestiach. Z politycznego punktu widzenia, po prostu im się to nie opłaca. Opinia publiczna mając przed sobą negatywny wizerunek kibica, wypracowany przez długie lata, nagle nie zmieni spostrzegania o 180 stopni. Kary dla Lechii Gdańsk i Pogoni Szczecin za odpaloną pirotechnikę podczas ostatnich opraw poświęconych Żołnierzom Wyklętym, choć bulwersują to wcale mnie nie dziwią.

– Wczoraj „korespondenci” TMK plus informowali o awanturze w Grecji podczas meczu PAOK-Olympiakos. „Na 2 minuty przed końcem regulaminowego czasu gry, przy stanie 1:2 dla Oly, sędzia po faulu nie podyktował karnego dla gospodarzy. Gate 4 zwizytowali murawę, interweniowała policja i oczywiście poleciało piro. Mecz nie został już dokończony.” A czy przypadkiem w Polsce w okresie szalonych lat 90-tych, czy nawet troszeczkę później również nie dochodziło do awantur, które były pochodną tego co działo się na boisku? Heh wróćmy jednak do rzeczywistości.

– A w rzeczywistości stara bieda, czyli niezbyt zachwycający poziom polskiej piłki. Wczorajszy pojedynek Legii Warszawa z Termaliką w egzotycznej Niecieczy na długo zostanie zapamiętany przez środowisko piłkarskie. Legioniści sromotnie przegrali z gospodarzami 3:0. W programie Liga + Extra doceniono jedynie wysiłek Starucha. Z kolei Pyrusy obrali sobie za cel „rozdziewiczyć” zabrzański sektor gości. Mimo niezbyt dogodnego terminu zawitali do Zabrza w 1,5 tysiąca wiary. Mieli ze sobą oprawę, której głównym elementem była pirotechnika. Ciekawostką jest fakt, że wspólnie z kibicami podróżowali włodarze klubu poznając tym samym specyfikę wyjazdów.

– Od przeszło 2009 roku kibicom Wisły nie dane było pojawić się na stadionie Korony w sektorze gości. Dotychczasowe decyzje o niewpuszczaniu przyjezdnych wydawane były przez samego prezydenta miasta na wniosek klubu i policji. Sami Koroniarze z przyczyn dla siebie oczywistych też nie podejmowali żadnych kroków aby coś w tej kwestii zrobić. Ostatnia kolejka piłkarska miała ten stan zmienić. Wiślacy podążali w kierunku Kielc pociągiem specjalnym w sile ponad 700 osób. Kiedy wydawało się, że w końcu uda im się zawitać na Ściegiennego, głos w tej sprawie zabrała „Świętokrzyska Zła Pogoda”, która najwyraźniej też za Wisłą nie przepada. Data 8 marca dla Wisły będzie podejściem numer dwa – czy ziemia kielecka jest w stanie jeszcze coś wymyślić?

– A już w najbliższą sobotę dojdzie do ciekawych Derbów w województwie Dolnośląskim: Śląsk Wrocław – Zagłębie Lubin. Takie spotkania zawsze elektryzują po obu frontach, tak więc organizatorzy wyjazdu wiedząc, że frekwencja dopisze, uznali to za doskonałą okazję by podreperować nieco swój budżet. Kibice z Lubina muszą wyłożyć po 80 zł (bilet + przejazd autokaru + gadżet), mimo, że oba miasta dzieli zaledwie 80 kilometrów. No cóż, sorry, ale taki mamy klimat, bo sami sobie go stworzyliśmy. Wyjazdy pociągowe przez całą Polskę na bilecie zbiorowym znalazły swoje miejsce już tylko w naszych opowieściach i raczej nieliczni decydują się na podobne eskapady.

– Zanim przejdę do kolejnego wątku na wstępie oświadczam, że nie będzie to żadna reklama. Jeżeli coś uważam za godne uwagi to chcę się tym dzielić z innymi. Ostatnio przypadkowo trafiłem na stronę kibiców Korony, na której zamieszczono obszerny album ze zdjęciami nawiązującymi do działalności grupy Ultrasi’04. Chociaż nie jesteś kibicem Korony, lub dostajesz uczulenia słysząc cokolwiek o Scyzorykach, zaryzykuj, zajrzyj i zapoznaj się z typowo ultrasowskim klimatem. Osobiście jestem oczarowany tą galerią a przed oczami pojawiło mi się wiele wspomnień także z mojej działalności. Link do strony: http://ultrasmafia.ownlog.com Mega klimatyczny album!

– Na koniec polecam jeśli jeszcze nie widzieliście świetną zapowiedź kiboli Zagłębia Sosnowiec odnoszącą się do najbliższego ich wyjazdu do Poznania w ramach Pucharu Polski

 

4 myśli nt. „Subiektywny przegląd wybranych wydarzeń cz. I

    • 1. Nakład y UF zostały wyczerpane.
      2. Jako UF nie planujemy już nic wypuszczać na papierze ograniczając się do internetu. Na co dzień wydajemy zina, ale tylko dla swojej ekipy.
      3. Jak chcesz to odezwij się na mejla (zakładka kontakt) zrobię Ci ksero 1 i 2 nr UF.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *